Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 3284445



*

nr 328 4445


Vas

Argenta, KÃ¥ge, H20, (nagg)


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 september 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/9 19:56:54 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik kåge nagg silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 8235 Glas
    3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:03
  • 8334 Vas
    benmassa. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:53
  • 8238 Vas
    Böhmen, glas, guld/vit. Höjd: 21 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8223 Vas
    kristall. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:18
  • 8221 Vas
    kristall. Höjd: 42 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:17
  • 8335 Vas
    Onyx/metall. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr